Basic panely

Cenově výhodné HMI panely pro méně náročné aplikace

Basic panely představují kategorii Siemens HMI panelů, která je určena pro méně náročné aplikace, kde je velmi důležitá cena a kvalita, ale nejsou potřeba žádné speciální funkce. Velikost displeje se pohybuje v rozmezí 3“ až 15“. Co se týká komunikace, tak jsou připraveny jak varianty pro Profibus, tak i pro PROFINET (ethernet).

V současné době jsou k dispozici dvě řady Basic panelů:

  • Basic panely (původní řada)
  • Basic panely 2.generace

Basic panely (původní řada) – přehled panelů

Basic panely (původní řada) – základní parametry

Basic panely 2. generace

Basic panely 2. generaceBasic panely 2.generace disponují širokoúhlým displejem o velikosti 4“, 7“, 9“ a 12“. Vysoké rozlišení a 64k barev představují nadstandardní displej, který zabezpečí precizní zobrazení technologických objektů. Oproti svým předchůdcům jsou nové panely vybaveny podstatně větší pamětí a výkonnějším procesorem, což se projeví vysokou rychlostí přepínání jednotlivých obrazovek a vykreslení stavů jednotlivých objektů. Z hlediska komunikačního rozhraní jsou panely vybaveny buď rozhraním na profinet (ethernet) nebo profibus (pouze u panelu se 7“ displejem)./p>

Přelomovou skutečností u Basic panelů je USB rozhraní, které nejen že umožní připojení myši, klávesnice a čtečky čárového kódu, ale i realizaci dlouhodobé archivace měřených veličin a došlých alarmů. Takto uložená data lze následně přenést na jakýkoli počítač a zobrazit například v programu MS Excel. Analýza dat může sloužit k následné optimalizaci řízeného procesu nebo k vyhledání příčin nějaké nestandardní situace.

Nový „StartCentrer“, integrovaný v basic panelu, přináší komfortní nástroj pro kompletní nastavení celého panelu. Nastavení proběhne velmi rychle díky vysoké přehlednosti a jednoduchosti všech prvků v „StartCenteru“.

Zmíněná charakteristika, že panely disponují podstatně větší operační pamětí, než jejich předchůdci, přináší další pozitivní změny, které se týkají vlastního vizualizačního projektu, který je nahrán do panelu. Komunikačně lze použít až 800 proměnných (tagů), které se čtou z podřízených PLC. Několikanásobně se zvětšila oblast pro receptury. Lze vytvořit až 100 technologických a systémových obrazovek s více objekty než tomu bylo dříve.

Nové Basic panely se dodávají ve stejném designu a rozměrech jako výkonnější řada „Comfort panelů“, což umožňuje snadnou náhradu, pokud by byla potřeba ještě vyšší funkčnost.

Nové Basic panely jsou spojeny s WinCC V13, která je integrována do prostředí TIA Portal. Toto prostředí představuje inženýrský nástroj pro jednoduchou a intuitivní realizaci automatizačního projektu od řídicích PLC, přes vizualizaci až po pohony. Z hlediska migrace operátorských panelu je zásadní nasazení nového objektu s označením Proxy PLC, které umožní napojení panelu vytvářeného v TIA Portalu do klasického STEP7 (V5.5), která dříve sloužila pro projektování PLC typu Simatic S7-300/400. WinCC V13 přináší pro panely zcela nový design ovládacích a zobrazovacích objektů, které jsou nejen pěkné na pohled, ale také zvyšují přehlednost zobrazovaných informací.

Basic panely 2. generace – přehled panelů